Wangari Maathai, držiteľka Nobelovej ceny za mier
Wangari Maathai (1940 – 2011) bola významnou kenskou aktivistkou, ktorej zásluhy a snahy o šírenie mieru, demokracie a udržateľného rozvoja jej v roku 2004 vyniesli zisk Nobelovej ceny za mier. Stala sa tak historickou prvou africkou ženou, ktorá túto cenu získala.
Aktivizmus Wangari Maathai
Príslušníčka najpočetnejšieho kenského kmeňa Kikujov prekonávala bariéry už v minulosti, keď ako prvá žena v oblasti východnej a strednej Afriky získala na univerzite doktorát. K tomu časom pridala titul profesorky a v roku 1977 založila enviromentálnu spoločnosť Hnutie zeleného pásu, v súčasnosti najväčšie zoskupenie svojho druhu na kontinente. Dodnes sa mu v Afrike podarilo vysadiť viac než 30 miliónov stromov a zároveň dať prácu tisíckam žien, čo malo dopad na zlepšenie ich situácie v rámci rodiny aj spoločnosti.
V roku 1986 sa hnutie rozrástlo do medzinárodnej podoby Panafrickej siete zeleného pásu a podieľalo sa na vysadzovaní stromov vo vyše 30 afrických krajinách, vrátane Tanzánie, Ugandy, Etiópie či Malawi. Aktivity hnutia sa dokonca podarilo rozšíriť aj ďalej za hranice Afriky a inšpirovať Program Spojených národov pre životné prostredie UNEP k vytvoreniu iniciatívy Miliarda stromov, ktorá podnecuje ľudí z celého sveta aby vo svojom okolí vysádzali stromy a týmto spôsobom prispievali k zlepšeniu udržateľnosti životného prostredia, vlastného života, ako aj životov ľudí okolo seba.
Podobné aktivity Wangari však neboli po vôli všetkým Keňanom a keď v roku 1992 viedla hladovku spoločne s manželkami a matkami politických väzňov, bola fyzicky napadnutá príslušníkmi polície. Populárnou ju medzi politikmi nespravili ani jej obvinenia vlády z toho, že si privlastnila medzinárodné dary určené na humanitárnu a rozvojovú pomoc.
Wangari Maathai podľa vlastných prehlásení nikdy nemala politické ašpirácie, mala však veľkú podporu časti kenského ľudu a mnohí v nej videli budúcu prezidentku. Napokon bola v roku 2002 zvolená za poslankyňu a neskôr vymenovaná do pozície šéfky Ministerstva životného prostredia, prírodných zdrojov, fauny a flóry. V tejto funkcii prevzala v roku 2004 Nobelovu cenu za mier ako vôbec prvá africká žena v histórii.
Posledné roky života Wangari Maathai a jej dedičstvo
Vďaka svojmu aktivizmu si Wangari Maathai získala vo svete uznanie ako šíriteľka a ochrankyňa životného prostredia, ľudských práv a demokracie. Jej prioritami bolo zlepšiť postavenie žien v africkej spoločnosti a dosiahnuť zvovuzalesnenie Afriky. Týmto témam sa venovala aj počas svojich viacerých vystúpení na pôde Organizácie spojených národov.
V roku 2009 menoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun Wangari Maathai za veľvyslankyňu mieru so špeciálnym dôrazom na ochranu životného prostredia a klimatické zmeny. V tom istom roku bola súčasťou poroty fotografickej súťaže Rozvojového programu OSN zameranej na ochranu Zeme a jej zdrojov.
Wangari Maathai zomrela vo veku 71 rokov 25. septembra 2011 na následky rakoviny vaječníkov. Hold sa jej vtedy vzdal na viacerých miestach sveta rôznou formou a na jej počesť bolo vytvorené ocenenie Wangari Maathai Award určené pre ľudí so zásluhami na poli ochrany a správy lesov a ďalších aspektov životného prostredia.
Fotografie: © BigStockPhoto.com