Mombasa, centrum pobrežného života

Pláž v africkej Mombase

Druhé najväčšie mesto Kene je súčasne najvýznamnejším mestom jej pobrežia Indického oceánu. Mombasa je turisticky atraktívnou destináciou vďaka svojim plážam, podmorským parkom a pamätihodnostiam starého mesta, spomedzi ktorých vyniká pevnosť Fort Jesus zapísaná v Zozname UNESCO.

Prvý kontakt s Mombasou

Mombasa leží na vlastnom ostrove, ktorý je k Afrike pripojený prostredníctvom viacerých mostov a z jedného brehu na druhý prepravujú ľudí aj početné kompy. Samotné mesto má cez milión obyvateľov, ak by sme k nim však pripočítali aj ľudí žijúcich v blízkom okolí Mombasy, toto číslo by sa nám zdvojnásobilo.

Starý prístav v Mombase, Keňa

Vďaka svojej prímorskej polohe už v minulosti mesto vynikalo obchodom a prístavom najväčším v celej Východnej Afrike prechádzali lode z Európy, Číny, Indie či arabských krajín. Multikultúrnu podobu si Mombasa zachovala aj v súčasnosti a obchod s turizmom sa v meste rozvíja aj prostredníctvom miestneho medzinárodného letiska.

Historické pamiatky Mombasy

Jednou z hlavných a najznámejších pamätihodností Mombasy je pevnosť Fort Jesus, ktorú na útese nad morom nechali v rokoch 1593 – 1596 nechali vztýčiť portugalskí námorníci. Dielo talianskeho architekta Cairitiho nesie meno Ježiša a za jeho správu boli v priebehu dejín zodpovedné mnohé národy, ktoré zanechali na pevnosti svoju stopu. Do dnešných dní sa Fort Jesus nezachovala úplne, stále je však dostatočne pôsobivá a významná, čo uznalo aj UNESCO jej zapísaním do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva. V pevnosti nájdete múzeum, ktoré zahŕňa opevnenia s delami, ako aj zbierky keramiky, šperkov a iných remeselných predmetov rozličných kultúr. Prostredníctvom chodby zdobenej mnohými oblúkmi je pevnosť Fort Jesus prepojená s morom a ľahko sa tak z nej dostať na pláž.

Pevnost Jesus v Mombase

Popri prímorskej pevnosti natrafíte na početné historické pamiatky Mombasy aj v jej Starom meste sídliacom v juhovýchodnej časti. To vybudovali Portugalčania a vďaka prítomnosti početných Európanov, Arabov a Aziatov má štvrť od typicky africkej podoby ďaleko, o to je ale súčasne unikátnejšia. Najlepšie sa do tunajšej atmosféry ponoríte, ak sa vydáte na preskúmavanie úzkych uličiek s ich prastarými budovami, zdobenými balkónmi, kaviarňami a predavačmi korení, starožitností a iných suvenírov.

Zrúcaniny pevnosti Jesus v Mombase, Keňa

Mombasou nemožno prejsť ani bez toho, aby ste sa zastavili pri jej charakteristickom symbole, ktorým sú dva vysoké prekrýžené biele kly. Svojím vzhľadom pripomínajú písmeno M, hovorí sa im Mombasa Tusks a vztýčené boli na pamiatku návštevy britskej kráľovnej Alžbety II. krátko po jej korunovácii v roku 1952.

Podmanivé pláže a iné prírodné zaujímavosti Mombasy

Pláže v severnej časti Mombasy sú rušnejšie a majú bližšie k centru mesta aj k letisku než ich južné kolegyne. Poskytujú mnohé možnosti pre potápanie ku koralovým zálivom, vodné športy alebo len leňošenie v tieni paliem. Hotelové rezorty aj nákupné centrá sú tu na veľmi dobrej úrovni a zvoliť si môžete napríklad z pláží Nyali, Bamburi či Shanzu.

Monumenty v tvare sloních klov v Mombase

Severné pláže sú tiež ideálnou vstupnou bránou pre hlavné lákadlo potápačov, Podmorský národný park Mombasa. Park porastený morskou trávou a koralmi je domovom rají, morských koníkov, úhorov a rybiek všakovakých tvarov, farieb a veľkostí. Na dne podmorského parku leží aj potopená loď  MV Dania a ak by sa vám do potápačského neoprénu veľmi nechcelo, môžete si zarezervovať radšej výlet loďou, z ktorej možno podmorský svet pozorovať pohodlne aj z paluby vďaka jej sklenenému dnu.

Južná časť je o niečo pokojnejšia a ľahšie sa v nej možno dostať do kontaktu s prírodou na súši. Plávanie v tyrkysovo sfarbených vodách si tu užijete rovnako ako potápanie, opaľovanie na pláži a plachtenie. Odporúčame vyskúšať predovšetkým pláže Shelly, Diani a Tiwi.

Pláž Diani v Mombase, Keňa

Obdivovatelia zvieracej ríše v Mombase nesmú vynechať návštevu Haller parku, kde si na rozhľalom priestore pokojne spolu nažívajú žirafy, zebry, antilopy, hrochy, početné vtáčie druhy a iné živočíchy. Samostatnou časťou parku je tiež rybia farma, terárium, palmová záhrada, motýlí pavilón, krokodília zóna a pštrosí domov Nguuni. Parkom prechádzajú mnohé náučné chodníky, cyklistické trasy, môžete sa tu zúčastniť kŕmenia žiráf alebo sa dozvedieť niečo viac o tunajšej slávnej dvojici kamarátov v podobe vyše storočnej korytnačky Mzee a osiroteného hrošíka Owena.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *