Základný prehľad o Keni

Mapa Kene, Afrika

Každý správny cestovateľ by mal skôr než sa na svoju cestu vydá, vedieť o tom, kde presne jeho cieľ leží, akú má podobu, kto ho obýva a riadi či akou menou sa v ňom platí. Tiež nie je na škodu vedieť, kam sa môžete v prípade potreby o informácie obrátiť a čo je pre vstup do danej krajiny potrebné. Všetky tieto informácie o Keni nájdete v nasledujúcom článku.

Geografia Kene

Keňa je situovaná vo Východnej Afrike na pobreží Indického oceánu, kde hraničí s piatimi ďalšími štátmi: Somálskom z východu, Etiópiou a Južným Sudánom na severe, Ugandou na západe a Tanzániou na juhu. Rozloha jej územia dosahuje 580 367 km2 a nižšie položené savany sa v strede Kene dvíhajú do výšky aby neskôr na západe opäť klesali v podobe Východoafrickej priekopovej prepadliny. Najvyšším bodom krajiny je s výškou 5 199 metrov nad morom hora Mount Kenya, ktorého vrchol je celoročne zasnežený a súčasne ide o druhý najvyšší vrch celého afrického kontinentu.

Stádo pakoní v národnom parku Masai Mara, Keňa

Do územia Kene zasahuje zo západu čiastočne Viktóriino jazero a na severe sa rozkladá väčšina jazera Turkana, o ktoré sa Keňa delí s Etiópiou. Tunajšie podnebie je pri pobreží tropické a vo vnútrozemí suché, najúrodnejšia pôda využívaná v poľnohospodárstve sa nachádza na západe. Živočíšstvo a rastlinstvo Kene je veľmi pestré a chránené prostredníctvom desiatok národných parkov, prírodných rezervácií a prímorských parkov.

Obyvateľstvo Kene

V roku 2015 Keňu obývalo 49 925 301 obyvateľov, ktorí sú príslušníkmi mnohých etnických skupín, z ktorých najpočetnejšími kmeňmi sú Kikuyu, Luhya, Luo, Kalenjin a Kamba. Oficiálnymi jazykmi krajiny sú angličtina a svahilčina, hoci mnohé skupiny si zachovávajú aj vlastné domorodé jazyky. Približne polovica obyvateľov Kene sa hlási k protestantskej viere, ostatní sú katolíkmi, moslimami alebo vyznávajú iné náboženstvá.

Masajská žena

Keňská populácia nie je príliš urbanizovaná, čo dokazuje fakt, že v hlavnom meste Nairobi žijú necelé štyri milióny obyvateľov a v druhom najväčšom meste Mombasa niečo cez milión ľudí. K väčším mestám Kene patrí aj Kisumu, Nakuru, Eldoret a Malindi.

Organizácia Kene a jej vzťahy so Slovenskom

V minulosti bola Keňa súčasťou britskej kolónie Britská Východná Afrika, od ktorej získala nezávislosť 12. decembra 1963 a odvtedy funguje ako prezidentská republika. Na jej čele stojí od roku 2013 Uhuru Kenyatta, ktorý je zároveň prezidentom aj premiérom. Keňský parlament sa skladá z dvoch komôr, ktorými sú Senát so 67 senátormi a Národné zhromaždenie so 349 poslancami. Administratívne sa štát člení na 47 provincií.

Platnou menou je kenský šiling a národným zvieraťom lev. Štátna vlajka pozostáva z troch vodorovných pruhov v čiernej, červenej a zelenej farbe, dvoch užších bieleho odtieňu a symbolu štítu Masajského bojovníka uprostred. Čierna farba reprezentuje farbu pleti väčšiny obyvateľov, červená krv preliatu v bojoch za slobodu, zelená prírodné bohatstvá, biela mier a štít s dvomi prekríženými kopijami je symbolom obrany slobody.

Slovenská a kenská štátna vlajka

Popri pase potrebujú slovenskí občania pre cestovanie do Kene aj vízum, o ktoré je potrebné požiadať elektronickou formou aspoň dva pracovné dni pred vycestovaním a túto žiadosť neskôr predložiť vytlačenú pri vstupe do krajiny. Pri prechode z niektorých susedných krajín môžete využiť aj Východoafrické turistické vízum EAC Visa.

Keňské veľvyslanectvo, do ktorého správy spadá aj Slovensko sa nachádza vo Viedni a slovenské veľvyslanectvo funguje priamo v Nairobi. V prípade potreby môžete na pobreží využiť aj služby Konzulárneho úradu SR v Mombase. Pred cestovaním do Kene sa odporúča nechať si vybaviť medzinárodný očkovací preukaz a zadovážiť si očkovanie proti žltej zimnici, prípadne proti žltačke typu A a B.

Fotografie: © Stock.Adobe.com, © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3.6]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *