Masajský kmeň a jeho tajomstvá

Masajovia, domorodci Kene, Afrika

Kmeň Masajov je v našich končinách známy minimálne vďaka bestselleru Corinne Hofmannovej Biela Masajka, jeho dvom pokračovaniam a filmovému spracovaniu. O jednom z najvýznamnejších a najväčších kmeňov Kene by sa ale toho dalo povedať oveľa viac a preto vám čo to prezradíme z tajomstiev kmeňa Masajov.

Tradičný spôsob života Masajov

Pôvod Masajov leží v Sudáne a popri juhovýchodnej Keni obývajú aj severovýchodnú časť Tanzánie. Na rozdiel od mnohých iných afrických kmeňov si aj naďalej zachovávajú pôvodný štýl svojho života bez prílišného kontaktu s moderným svetom a jeho vymoženosťami. Venujú sa predovšetkým chovu hovädzieho dobytka, neobrábajú pôdu a miesta, na ktorých žijú nepovažujú za svoj majetok, nakoľko sa aj často presúvajú v závislosti od toho, kde nájdu najlepšie podmienky pre chov. Zakladajú si na svojej slobode a hovorí sa, že ak by bol nejaký Masaj niekedy vo väzení, zomrel by od žiaľu a bolesti v ten istý deň, ako by ho do väzenia uvrhli.

Masajovia sú takmer vegetariáni, miešajú však krv svojich kráv, ktorú im berú bez toho aby zviera museli usmrtiť, s mliekom a v tejto forme ju pijú. Mäso jedia len počas významných príležitostí a osláv, kedy vyberú jedného z býkov a zarežú ho. Živia sa aj semienkami a plodmi divokých rastlín, pestované plodiny odmietajú.

Masajská rodina v Keni

Počet príslušníkov masajského kmeňa sa odhahuje na 88 300 osôb a ich dorozumievacou rečou je maa, patriaca do skupiny východo – nílskych jazykov. Mnohí Masajovia si zachovali vlastné náboženstvo, hoci niektorí z nich sa časom priklonili k niektorej forme kresťanstva. Väčšinou neveria v posmrtný život a preto pre nich nemá zmysel vzdávať rešpekt svojim zosnulým alebo sa za nich modliť.

V minulosti vyvolávali Masajovia medzi ostatnými kmeňmi veľký rešpekt, ktorý sa čiastočne zachoval dodnes. Čo sa zachovalo je aj ich odpor proti autoritám a aj v súčasnosti ignorujú zákony modernej Kene a Tanzánie tak ako kedysi ignorovali nariadenia britských kolonizátorov. Nechcú sa nechať začleniť do spoločností ako je im kázané, meniť svoje obyčaje či platiť dane.

Vzhľad Masajov a usporiadanie ich spoločnosti

Masajovia sú tradične vysokí, silní, pevne stavaní a svoje telá si zdobia náramkami, náušnícami a náhrdelníkmi. Muži tohto kmeňa sú známi vďaka svojej bojovnosti, hrdosti, sile a statočnosti. Veľkú starostlivosť venujú svojim dlhým vlasom, ktoré sfarbujú červenkastými odtieňmi okolitej pôdy a zapletajú ich do vrkoča. Rovnaké tóny prevládajú aj v oblečení a občas nimi maľujú aj svoje telá.

Masajská žena

Masajská spoločnosť je výrazne patriarchálna a ženy v nej majú druhoradé postavenie. Otcovia im takmer vždy vyberajú manželov, ktorí sú tradične starší a majú už súčasne iné manželky. Najvyšším statusom disponujú bojovníci a hoci sa v súčasnosti venujú viac pastierstvu než obrane teritória, ktoré obývajú, aj tak im stále nechýbajú zbrane pozostávajúce z dlhej kopije a väčšieho nožíka alebo mečíka. Masajovia žijú v rodinných skupinách so svojim dobytkom a čím viac synov a dobytka majú, tým sú považovaní za bohatších. Ich život spestrujú rôzne rituály a oslavy spojené s tancom.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 15 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *